___________________________________________________________________________________________________________________


Derek Jacobi
nagrał teksty Dyktanda!

Ian Mckellen
przesyła życzenia

Nasze dyktando czytal
Alan Rickman!

Jerzy Dudek
o Dyktandzie!

Mariusz Czerkawski
o Dyktandzie!
___________________________________________________________________________________________________________________


Wyniki English Dictation 2003

Oficjalne wyniki English Dictation – "O Złote Pióro International House"

 • 1 nagroda: 2 tygodniowy kurs w International House London – Przemek Woda, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr. 4 Bydgoszcz
 • 2 nagroda: 2 tygodniowy kurs w International House Torquay – Bartosz Wolański, 6 LO Bydgoszcz
 • 3 nagroda: radiomagnetofon z CD – Monika Woźniewska, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr. 4 Bydgoszcz
Tłumy przy wejściu do Teatru Polskiego...

...i wewnątrz.wyróżnienia specjalne:

 • Ada Łobżewicz, Zespół Szkół nr. 12 Toruń
 • Kamil Dąbrowski, 4 LO Toruń
 • Alicja Mackiewicz, 4 LO Toruń

wyróżnienia:

 • Kajetan Łukomski, 5 LO Toruń
 • Kuba Łopatka, Katolickie LO Bydgoszcz
 • Kamil Kaźmierski, 1 LO Inowrocław
 • Alina Regulska, 1 LO Bydgoszcz
 • Michał Przysiuda, 1 LO Bydgoszcz
 • Andrzej Powałka, 1 LO Bydgoszcz
 • Mateusz Woźniak, 4 LO Toruń

List gratulacyjny prof. Jacka Lonergana

Wiadomość, którą otrzymałem z International House, z Polski była intrygująca, choć nie całkowicie zaskakująca. Spodziewałem się ponownego zaproszenia z International House, co wynikało z moich wcześniejszych, miłych doświadczeń.

Przyjazd do Polski był nieco nietypowy – ostatnio byłem tam jakiś czas temu.

Czysto zawodowe aspekty mojej wizyty zmusiły mnie do sprawdzenia kilku szczegółów.

Wiedziałem, że język polski należy do grupy języków słowiańskich, lecz wykorzystuje alfabet rzymski. To spowodowało bardzo dziwne zestawienia spółgłosek, takie jak w wyrazie “Bydgoszcz” - nazwie miasta, do którego zostałem zaproszony. Nie wiedziałem jednak, że Polacy tak chętnie biorą udział w dyktandach, rozkoszując się swoją dziwną pisownią.

Szkoły International House w Bydgoszczy i Toruniu wykorzystały tę narodową rozrywkę jako doskonały sposób na wzbudzenie zainteresowania organizacją International House, zachęcenie do uczenia się języka angielskiego. Ponadto do wygrania był dwutygodniowy kurs w International House w Londynie. Moim zadaniem było napisanie angielskiego tekstu do Dyktanda i rozstrzygniecie konkursu.

Całemu przedsięwzięciu towarzyszyły akcenty turystyczne i oficjalne, jak spotkania z władzami obu miast, które prześcigały się w gościnności. Podobno Bydgoszcz, centrum przemysłowe i Toruń, centrum naukowe, były ze sobą poróżnione w przeszłości, lecz teraz połączyły swe siły aby stawić czoła przyszłości w nowej Polsce.

Nasze ugrupowanie robiło mocne wrażenie – Profesor (Jack Lonergan), Członek Rady Nadzorczej International House World Organisation (Bill McAlister), Baronowa (Angela Billingham) oraz właściciel szkół International House w Wielkiej Brytanii, Martin Lemon. Przedstawiciel Rady Nadzorczej interesował się tym, co dzieje się za granicą, natomiast Baronowa szybko nawiązała kontakt z Prezydentami Torunia i Bydgoszczy, którzy przywitali nas bardzo ciepło.

Dyktando odbyło się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Przed południem około stu dwudziestu finalistów w póżnym wieku zasiadło w skupieniu i w majestatycznej ciszy, gdyż tekst dyktanda mogli usłyszeć tylko trzy razy. Nudności (nausea), wymioty (vomiting) i krwotok (haemorrhaging), to nie reakcje uczestników dyktanda, ale próbka słów, które okazały się trudne, lecz każde z nich zostało napisane prawidłowo przez któregoś z uczestników.

Po południu grupa polskich nauczycieli z English Speaking Union wraz z nauczycielami z International House zaczęła sprawdzać prace. W miarę sprawdzania, obniżał się próg popełnionych błędów. Ich ilość zmniejszyła się gwałtownie z ponad pięćdziesięciu do mniej niż dwunastu, i tak wyłoniono trzy najlepsze prace.

W trakcie wizyty w Ratuszu Prezydent wspomniał o pogłoskach, że tekst dyktanda był bardzo trudny. "Tak", odpowiedziałem, "lecz potrzebny był trudny tekst, aby wyznaczyć zdecydowanego zwycięzcę".

Zauważyłem, że dwie najlepsze prace miały tylko dwa i trzy błędy, co spowodowało zagorzałą dyskusję pomiędzy gospodarzami i gośćmi Dyktanda. "Jaka szkoda! Tak blisko! Gdybyśmy tylko mieli dwa wyjazdy do Anglii..." Atmosfera całego Dyktanda sprawiła, że Dyrektor szkół International House w Wielkiej Brytanii, Martin Lemon, postanowił: "Będą dwa!".

Tak też się stało. Kiedy zawodnicy wrócili na ogłoszenie wyników atmosfera była bardzo napięta: zwycięzca miał otrzymać darmowy wyjazd i kurs języka angielskiego w International House, w Wielkiej Brytanii. Mieliśmy niesłychaną przyjemność ogłaszając, że główną nagrodę zdobyło dwóch najlepszych uczestników.

Na koniec uczestnicy Dyktanda zostali zaproszeni na występ muzyczny przygotowany przez utalentowanych nauczycieli International House, którzy grali na gitarach i śpiewali.

Inicjatywa podjęta przez szkoły International House w Toruniu i Bydgoszczy była wspaniała. Czapki z głów przed Romualdem Poślednikiem, Grzegorzem Chruszczem i Markiem Łukaszewskim, których nazwiska zaszczytnie reprezentują Dyktando. To przedsięwzięcie doskonale połączyło lokalne interesy z interesami Szkoły, powodując zainteresowanie mediów – telewizji, radia, prasy i , oczywiście, pomagając szczęśliwym zwycięzcom.

Professor Jack Lonergan, University of Westminster

 

Angela zachwyciła wszystkich swoim błyskotliwym przemówieniem na scenie Teatru Polskiego. Obok siedzi i przysłuchuje się dyrektor ds. metodycznych z Torunia Malcolm Garrett.

Profesor Lonergan nie mógł sobie odmówić przyjemności poprowadzenia uroczystości wręczenia nagród...

...a wszystko rejestrowały media.

Jeszcze rodzinne zdjęcie na Okęciu. Stoją od lewej: Marek, Jack, Romek, Bill, Angela i Martin. Na pierwszym planie Grzegorz Chruszcz, współwłaściciel International House North.

Zobaczymy się na kolejnej edycji English Dictation!

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom, Patronom, Współorganizatorom i Gościom English Dictation "O Złote Pióro International House" i zapraszamy na jego II Edycję, tym razem z finałem w Toruniu.


Organizatorzy i sponsorzy
___________________________________________________________________________________________________________________
© 2003 - 2005 Impuls www.impulsit.pl
>