___________________________________________________________________________________________________________________


Derek Jacobi
nagrał teksty Dyktanda!

Ian Mckellen
przesyła życzenia

Nasze dyktando czytal
Alan Rickman!

Jerzy Dudek
o Dyktandzie!

Mariusz Czerkawski
o Dyktandzie!
___________________________________________________________________________________________________________________


Derek Jacobi

wł. Derek George Jacobi
aktor, reżyser teatralny

ur. 22 października 1938 Leytonstone, Londyn, Wielka Brytania


Jedyne dziecko kierownika sklepu i sekretarki. W dzieciństwie rodzice często zabierali go do kina. Mały Derek uwielbiał Pinocchia i Aleca Guinessa. Jako nastolatek uczęszczał na lekcje tańca, które bardzo lubił. Mimo swych ognistorudych włosów próbował naśladować fryzurę Elvisa Presley'a.

W męskiej szkole średniej z powodu bardzo wysokiego głosu odtwarzał role kobiece. Po pewnym czasie głos mu się zmienił i Derek zaczął grywać postaci męskie. Jego drugą taką rolą był Hamlet. Przedstawienie wystawiono na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Tam Dereka Jacobi wypatrzył agent Twentieth Century Fox, lecz osiemnastoletni aktor był zbyt młody by podpisać kontrakt. Zamiast tego Derek wyjechał do Cambridge, by studiować historię. Jego rodzice chcieli by został nauczycielem, jednak Jacobi poświęcił się aktorstwu. Dzięki wspaniałemu występowi w "Edwardzie II" po ukończeniu studiów otrzymał pracę w Birmingham Repertory Theatre. Tam, w roli Henryka VIII, Dereka Jacobi zauważył Laurance Olivier i zaproponował dołączenie do grona ośmiu aktorów-założycieli prestiżowego Teatru Narodowego w Londynie. Jacobi stał się jednym z najbardziej szanowanych aktorów w całej Wielkiej Brytanii.

W 1957 r. zadebiutował w kinie małą rólką w filmie "Interlude" (1953) Douglasa Sirka. Jacobi wystąpił w licznych ekranizacjach klasycznych sztuk teatralnych: "Otello" (1965), "Trzy siostry" (1970) wg Czechowa w reżyserii Laurance'a Oliviera, oraz w serialu telewizyjnym "Ja, Klaudiusz (1975) Herberta Wise, w roli tytułowej. Derek Jacobi próbował też swych sił w filmach sensacyjnych, grając małe role w "Dniu szakala" (1973) Freda Zinnemanna i "Aktach Odessy" (1974) Ronalda Neame. W 1989 r. Jacobi zagrał Chorusa w debiucie reżyserskim Kennetha Branagha "Henryk V". Obaj artyści spotkali się ponownie na planie innej ekranizacji Szekspira - "Hamlet" (1996) oraz podczas realizacji thrillera "Umrzeć powtórnie" (1991), w którym Derek wystąpił jako hipnotyzer. Prawdziwym popisem aktorskich zdolności Jacobiego jest rola malarza Francisa Bacona w biograficznym filmie "Love Is the Devil: Szkic do portretu Francisa Bacona" (1995) Johna Maybury, za którą Jacobi otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora brytyjskiego oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edinburgu oraz nominację do Golden Satellite Award. W 1996 r. Derek wystąpił w wariacji na temat szekspirowskiego dramatu "Sposób na Ryszarda" wyreżyserowanej przez innego znanego aktora - Ala Pacino. W roku 2000. można było oglądać Jacobiego jako Grakchus w "Gladiatorze" Ridley'a Scotta.

Derek Jacobi jest laureatem wielu prestiżowych nagród teatralnych oraz Tony w 1985 r. i Emmy w 1989 r. Jego nazwisko znajdowało się na krótkiej liście kandydatów rozpatrywanych do roli Hannibala Lectera w "Milczeniu owiec" (1991). Jacobi posiada dwa tytuły szlacheckie: duński i brytyjski. Od 1984 r. mieszka samotnie w wiktoriańskiej posiadłości w Hampstead, gdzie zajmuje sią ogrodnictwem i rozwiązywaniem krzyżówek. Prywatnie jest bardzo skromny i nieśmiały. Ma też niezwykłe poczucie humoru.
Organizatorzy i sponsorzy
___________________________________________________________________________________________________________________
© 2003 - 2005 Impuls www.impulsit.pl