___________________________________________________________________________________________________________________


Derek Jacobi
nagrał teksty Dyktanda!

Ian Mckellen
przesyła życzenia

Nasze dyktando czytal
Alan Rickman!

Jerzy Dudek
o Dyktandzie!

Mariusz Czerkawski
o Dyktandzie!
___________________________________________________________________________________________________________________My name is Alan Rickman, and I would like to welcome all the contestants to this English language event.

To me as an actor the English language means a great deal and people in my profession work with it daily and cherish it. I know that for you in Poland the English language is very important too and the Polish-British Foundation have told me of the hard work and dedication which you put into your studies.

I would like to wish you all every success in this interesting competition.

Alan Rickman

Alan Rickman
aktor, reżyser, scenarzysta
ur. 21 lutego 1946 Hammersmith, Londyn, Wielka Brytania

Uznany aktor brytyjski, W 1995 roku magazyn "Empire" zamieścił go na liście "100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina" (#34), a w 1997 roku także na liście "100 największych gwiazd filmowych wszechczasów" (#59).

Alan Rickman ukończył Royal College of Art - zamierzał zostać artystą-grafikiem, ale w wieku 26 lat uzyskał stypendium do Royal Academy of Dramatic Art, gdzie studiował aktorstwo przez 3 lata.

Zadebiutował w scenicznej wersji "Niebezpiecznych związków". Zaczynał karierę w telewizji: zagrał Tybalta w zrealizowanej przez BBC adaptacji "Romea i Julii" (1978) i występował w mini serialach "Smiley's People" (1982) i "The Barchester Chronicles" (1984). Pierwszą większą rolą filmową aktora była postać terrorysty Hansa Grubera w filmie akcji "Szklana pułapka" (1988) z Brucem Willisem. Zagrał też bezwzględnego australijskiego właściciela ziemskiego w westernie "Quigley na Antypodach" (1990) z Tomem Selleckiem, i odrażającego szeryfa Nottingham w filmie przygodowym "Robin Hood, książę złodziei" (1991). W klaustrofobicznym dramacie "Closet Land" (1991) wcielił się w okrutnego śledczego, przesłuchującego i torturującego autorkę książek dla dzieci (Madeleine Stowe), oskarżoną o zamieszczanie podtekstów politycznych i antyrządowych w swojej twórczości.

Alan Rickman pojawia się jednak także w bardziej sympatycznych rolach. Jako Ed, przyjaciel gliniarza Kevina Kline'a w filmie kryminalnym "Styczniowy człowiek" (1989) był całkiem pomocny i zabawny. Aktor zagrał też ducha w romantycznym "Truly, Madly, Deeply" (1991) Anthony'ego Minghelli, który po śmierci wraca do żony nie mogącej dojść do siebie po jego stracie i zostaje tak długo, dopóki nie pozna ona kogoś nowego. W satyrze politycznej Tima Robbinsa "Bob Roberts" (1992) był wyznającym zasadę "cel uświęca środki" organizatorem kampanii wyborczej tytułowego bohatera. W filmie biograficznym "Mesmer" (1994) zagrał pseudonaukowa Franza Antona Mesmera, a za rolę otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym festiwalu filmowym w Montréalu. Następnie aktor wcielił się w jeszcze bardziej kontrowersyjną postać Grigori Rasputina w "Rasputinie" (1996), i otrzymał zarówno nagrodę Emmy, jak i Złoty Glob. W opowieści o irlandzkim buntowniku i przywódcy IRA, "Michael Collins" (1996) Neila Jordana, z Liamem Neesonem w tytułowej roli, Rickman wystąpił jako Eamon De Valera, irlandzki polityk pośrednio odpowiedzialny za tragiczną śmierć Collinsa.

W adaptacji powieści Jane Austen "Rozważna i romantyczna" (1995) Anga Lee zagrał ponurego pułkownika Brandona, który po wielu cierpieniach w końcu zdobywa "romantyczną" Kate Winslet. W niezależnym filmie akcji "Pocałunek Judasza" (1998) Rickman z Emmą Thompson zagrali w duecie parę niekonwencjonalnych detektywów tropiących porywaczy pewnego milionera. Natomiast w uważanej za kontrowersyjną "Dogmie" (1999) Kevina Smitha aktor zagrał anioła Metatrona, który wytłumaczył Lindzie Fiorentino, dlaczego musi powstrzymać upadłych aniołów (Ben Affleck i Matt Damon) przed powrotem do nieba. W satyrycznym filmie science-fiction "Galaxy Quest" (1999), opowiadającym o grupie aktorów serialu science-fiction porwanych przez autentycznych kosmitów, Rickman miał okazję wystąpić w podwójnej roli: aktora serialu Sir Alexander Dane i postaci w nim granej Dr. Lazarus, obok Tima Allena i Sigourney Weaver. Występuje we wszystkich do tej pory zrealizowanych częściach bestselleru dla dzieci autorstwa J.K. Rowling o przygodach Harego Potera , gdzie gra profesora Severusa Snape'a.

Wystapił również razem z plejadą gwiazd brytyjskiego kina w komedii romantycznej : "To właśnie miłość".

W 1997 roku Alan Rickman wyreżyserował swój pierwszy film, według własnego scenariusza, "The Winter Guest" (1997). Główne role, matki i córki, próbujących pogodzić się ze śmiercią męża córki, zagrały Phyllida Law i Emma Thompson, które są matką i córką także w rzeczywistości. Film został obsypany nagrodami: na międzynarodowym festiwalu filmowym w Brukseli zdobył nagrodę publiczności, w Chicago otrzymał Złotego Hugo dla najlepszego filmu, w Czechach zdobył nominację do Czeskiego Lwa (odpowienik Oscara) dla najlepszego filmu zagranicznego i nominację do weneckiego Złotego Lwa.

Wybrana filmografia

 • Harry Potter i więzień Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) - 2004
  Profesor Snape

 • To właśnie miłość (Love Actually) - 2003
  Harry

 • Harry Potter i komnata tajemnic (Harry Potter and the Chamber of Secrets) - 2002
  Profesor Severus Snape

 • Harry Potter i kamień filozoficzny (Harry Potter and the Sorcerer's Stone) - 2001
  Profesor Severus Snape

 • Dwa w jednym (Blow Dry) - 2001
  Phil

 • Dogma - 1999
  Metatron

 • Galaxy Quest - Ko(s)miczna załoga (Galaxy Quest) - 1999
  Alexander Dane/Dr. Lazarus

 • Michael Collins - 1996
  Eamon De Valera

 • Rozważna i romantyczna (Sense and Sensibility) - 1995
  Pułkownik Brandon

 • Lumiere i spółka (Lumiere et Compagnie) - 1995

 • Robin Hood: Książę złodziei (Robin Hood: Prince of Thieves) - 1991
  Szeryf NottinghamOrganizatorzy i sponsorzy
___________________________________________________________________________________________________________________
© 2003 - 2005 Impuls www.impulsit.pl